Licensed to Rollins College       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/29/2011 04:03 PM
                  Rollins College vs. Saint  Leo - 10/29/2011                  
                      The Alfond Pool at Rollins College                       
                           Sunshine State Conference                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Saint Leo University-FL  'A'                           NT    4:11.56   11  
       31.38  1:05.30    31.45  1:08.33    29.18  1:01.84    26.35    56.09
  2 Rollins College  'A'                                   NT    4:31.17    4  
     1) Decker, Stephanie 19            2) Crane, Carsyn 19               
     3) Murtha, Kelsey 20               4) Spiegel, Jessica 19            
       31.72  1:05.85    36.86  1:25.00    25.69  1:01.38    27.41    58.94
  3 Rollins College  'B'                                   NT    4:41.56    2  
     1) Armistead, Chandler 19          2) Terr, Ashley 18                
     3) McKnulty-Kowal, Kelsey 18       4) Gentsch, Katie 19              
       33.38  1:08.61    38.06  1:23.77    31.80  1:08.74    27.84  1:00.44
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Leo University-FL  'A'                           NT    3:39.57   11  
       27.16    55.47    28.08  1:00.60    23.93    53.38    23.44    50.12
  2 Rollins College  'A'                                   NT    3:47.54    4  
     1) Barbee, Scott 18                2) Graham, Garrett 18             
     3) Simpson, Tim 21                 4) Powers, Taylor 18              
       27.28    56.72    15.53  1:06.35    25.46    54.84    23.65    49.63
  3 Saint Leo University-FL  'B'                           NT    3:53.13    2  
       28.13    58.61    30.41  1:05.79    25.39    56.14    24.44    52.59
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Grace          19 Rollins                   NT   11:06.07    9  
      30.83   32.57   33.49   33.94   34.14   34.49   34.17   33.65
      34.24   34.09   32.89   33.14   32.94   32.62   33.12   33.29
      33.36   33.58   33.23   32.29                                
  2 Marques, Kristy           19 Saint Leo-FL              NT   11:10.04    4  
      30.07   32.34   33.35   33.41   34.06   33.89   33.43   33.60
      33.03   33.42   33.63   33.85   33.88   33.96   34.03   34.11
      34.02   34.23   34.54   33.19                                
  3 Nilson, Jenny             20 Rollins                   NT   11:17.64    3  
      29.81   32.18   32.96   32.91   33.33   33.71   33.93   34.16
      34.09   34.09   34.32   34.62   34.75   34.79   34.85   35.04
      34.81   34.94   34.65   33.70                                
  4 Earls, Sarah              20 Saint Leo-FL              NT   12:05.62    2  
      32.13   36.11   36.37   36.40   36.80   36.35   36.53   36.57
      36.53   36.62   36.64   36.39   36.79   36.65   36.66   36.93
      36.61   36.67   36.64   35.23                                
  5 David, Katie              20 Saint Leo-FL              NT   14:04.01    1  
      36.19   40.21   41.38   41.69   42.44   43.36   42.06   42.98
      43.23   43.00   43.18   43.49   43.28   43.20   43.00   43.17
      42.60   42.56   42.05   40.94                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cozzi, Michael            21 Saint Leo-FL              NT   10:04.51    9  
      26.12   28.50   29.38   29.97   30.29   30.31   30.49   30.58
      30.41   30.54   30.82   30.99   30.89   31.28   31.49   31.50
      31.35   31.36   30.66   27.58                                
  2 Sanborn, Brian            19 Rollins                   NT   10:18.67    4  
      26.45   29.02   30.03   30.91   31.17   31.06   31.24   31.05
      31.21   31.35   31.81   31.44   31.64   31.68   31.87   31.93
      31.83   31.78   31.50   29.70                                
  3 Mazur, Daniel             18 Rollins                   NT   10:25.61    3  
      26.33   29.12   30.24   31.02   31.09   31.62   31.22   31.91
      31.54   31.88   31.88   32.16   31.81   32.12   32.29   32.15
      31.60   32.22   32.07   31.34                                
  4 Advena, Kieran            18 Saint Leo-FL              NT   11:02.26    2  
      27.40   30.83   32.01   32.99   32.95   33.30   34.20   33.82
      34.52   34.12   33.96   33.70   33.60   33.45   34.15   33.87
      33.40   33.38   33.72   32.89                                
  5 Morris, Sean              18 Saint Leo-FL              NT   11:26.61    1  
      28.72   32.22   33.18   33.82   33.91   34.73   34.61   35.13
      35.11   34.54   35.10   34.91   35.41   34.89   34.55   34.95
      35.58   35.44   34.83   34.98                                
  6 Pappalardo, Brandon       19 Rollins                   NT   11:33.10  
      29.04   33.07   33.98   34.51   35.04   34.49   35.31   34.81
      35.97   35.00   35.39   35.22   35.53   34.42   35.12   35.98
      35.09   35.58   35.15   34.40                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Maggie            19 Saint Leo-FL              NT    1:59.61    9  
      27.04   29.68   31.18   31.71                                
  2 Bianco, Christine         18 Rollins                   NT    2:05.42    4  
      27.99   31.34   32.81   33.28                                
  3 Albanese, Lindsay         18 Saint Leo-FL              NT    2:05.84    3  
      29.83   31.97   32.66   31.38                                
  4 McKnulty-Kowal, Kelsey    18 Rollins                   NT    2:13.00    2  
      30.37   33.46   34.73   34.44                                
  5 Murtha, Kelsey            20 Rollins                   NT    2:13.95    1  
      31.39   33.84   34.28   34.44                                
  6 Thompson, Sarah           19 Saint Leo-FL              NT    2:16.04  
      31.12   33.45   35.09   36.38                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Tim                22 Saint Leo-FL              NT    1:45.26    9  
      24.47   26.80   27.45   26.54                                
  2 Weinstein, Michael        20 Rollins                   NT    1:47.84    4  
      24.32   26.72   28.19   28.61                                
  3 Burn, Nathan              19 Rollins                   NT    1:49.33    3  
      25.28   27.80   28.17   28.08                                
  4 Rheinlander, Rhet         18 Saint Leo-FL              NT    1:51.01    2  
      25.16   27.22   28.99   29.64                                
  5 Danielson, Mark           19 Rollins                   NT    1:51.97    1  
      25.42   28.01   29.30   29.24                                
  6 Thompson, Nolan           20 Saint Leo-FL              NT    1:58.09  
      26.80   29.12   30.53   31.64                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lima, Leandra             21 Rollins                   NT      25.81    9  
  2 Muniz, Bianca             19 Saint Leo-FL              NT      26.03    4  
  3 Stopzynska, Sandra        21 Saint Leo-FL              NT      26.30    3  
  4 Sigaty, Samantha          20 Rollins                   NT      26.35    2  
  5 Decker, Stephanie         19 Rollins                   NT      26.37    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keown, Gabe               20 Saint Leo-FL              NT      22.10    9  
  2 Roki, Antonio             20 Saint Leo-FL              NT      22.87    4  
  3 Powers, Taylor            18 Rollins                   NT      22.96    3  
  4 Beck, Troy                18 Saint Leo-FL              NT      23.38    2  
  5 Johnson, Andrew           18 Rollins                   NT      23.67    1  
  6 Schumann, Ben             19 Rollins                   NT      26.39  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hite, Kaitlyn             18 Saint Leo-FL              NT    2:18.24    9  
      29.50   34.86   41.85   32.03                                
  2 Armistead, Chandler       19 Rollins                   NT    2:22.36    4  
      30.34   35.74   44.08   32.20                                
  3 Crane, Carsyn             19 Rollins                   NT    2:33.13    3  
      32.16   40.92   45.02   35.03                                
  4 Thompson, Sarah           19 Saint Leo-FL              NT    2:43.34    2  
      35.06   40.59   47.96   39.73                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Canene, Chris             20 Saint Leo-FL              NT    2:02.49    9  
      26.02   33.16   34.30   29.01                                
  2 Roycroft, Carl            20 Saint Leo-FL              NT    2:02.82    4  
      26.52   32.77   34.56   28.97                                
  3 Sanborn, Brian            19 Rollins                   NT    2:02.93    3  
      27.57   30.75   37.95   26.66                                
  4 Maddigan, Derek           22 Saint Leo-FL              NT    2:07.72    2  
      28.30   34.20   35.22   30.00                                
  5 Graham, Garrett           18 Rollins                   NT    2:13.42    1  
      27.23   35.29   38.10   32.80                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pellican, Chloe           19 Saint Leo-FL              NT    2:16.41    9  
      30.09   35.14   35.06   36.12                                
  2 Bianco, Christine         18 Rollins                   NT    2:19.60    4  
      30.66   34.25   37.44   37.25                                
  3 Murtha, Kelsey            20 Rollins                   NT    2:27.02    3  
      32.24   37.19   38.46   39.13                                
  4 McKnulty-Kowal, Kelsey    18 Rollins                   NT    2:34.36    2  
      33.57   37.67   40.63   42.49                                
  5 Earls, Sarah              20 Saint Leo-FL              NT    2:51.11    1  
      36.36   42.71   45.69   46.35                                
  6 David, Katie              20 Saint Leo-FL              NT    3:10.04  
      40.34   48.24   51.52   49.94                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Tim                22 Saint Leo-FL              NT    1:58.48    9  
      26.01   29.18   30.78   32.51                                
  2 Simpson, Tim              21 Rollins                   NT    2:09.02    4  
      28.63   31.99   33.55   34.85                                
  3 Simpson, Joe              18 Saint Leo-FL              NT    2:09.63    3  
      27.59   32.21   34.00   35.83                                
  4 Powers, Taylor            18 Rollins                   NT    2:15.73    2  
      28.39   32.90   35.69   38.75                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Maggie            19 Saint Leo-FL              NT      55.26    9  
      26.38   28.88                                                
  2 Sigaty, Samantha          20 Rollins                   NT      57.65    4  
      27.26   30.39                                                
  3 Marques, Kristy           19 Saint Leo-FL              NT      58.47    3  
      27.88   30.59                                                
  4 Spiegel, Jessica          19 Rollins                   NT      58.49    2  
      28.39   30.10                                                
  5 Albanese, Lindsay         18 Saint Leo-FL              NT      59.07    1  
      29.16   29.91                                                
  6 Terr, Ashley              18 Rollins                   NT    1:03.04  
      29.68   33.36                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burn, Nathan              19 Rollins                   NT      48.64    9  
      23.41   25.23                                                
  2 Weinstein, Michael        20 Rollins                   NT      49.09    4  
      23.92   25.17                                                
  3 Canene, Chris             20 Saint Leo-FL              NT      49.20    3  
      23.57   25.63                                                
  4 Marino, Michael           19 Saint Leo-FL              NT      53.16    2  
      25.36   27.80                                                
  5 Morris, Sean              18 Saint Leo-FL              NT      58.05    1  
      27.93   30.12                                                
  6 Schumann, Ben             19 Rollins                   NT    1:00.12  
      28.15   31.97                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lima, Leandra             21 Rollins                   NT    2:17.08    9  
      32.21   33.97   35.03   35.87                                
  2 Pellican, Chloe           19 Saint Leo-FL              NT    2:21.84    4  
      33.10   36.08   36.92   35.74                                
  3 Cary, Allison             21 Saint Leo-FL              NT    2:23.22    3  
      34.01   35.92   36.97   36.32                                
  4 Decker, Stephanie         19 Rollins                   NT    2:23.54    2  
      33.29   36.24   37.31   36.70                                
  5 Armistead, Chandler       19 Rollins                   NT    2:25.15    1  
      34.90   35.93   37.11   37.21                                
  6 David, Katie              20 Saint Leo-FL              NT    2:55.11  
      41.03   44.20   45.89   43.99                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinlander, Rhet         18 Saint Leo-FL              NT    2:01.84    9  
      29.37   31.14   31.30   30.03                                
  2 Barbee, Scott             18 Rollins                   NT    2:02.40    4  
      29.64   31.25   31.36   30.15                                
  3 Roki, Antonio             20 Saint Leo-FL              NT    2:02.71    3  
      28.60   31.55   31.27   31.29                                
  4 Sanborn, Brian            19 Rollins                   NT    2:07.40    2  
      29.42   32.66   32.05   33.27                                
  5 Zenere, Luigi             20 Saint Leo-FL              NT    2:24.43    1  
      34.09   36.34   37.24   36.76                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hite, Kaitlyn             18 Saint Leo-FL              NT    5:26.25    9  
      29.65   31.56   32.44   32.63   33.10   33.52   33.61   33.95
      33.51   32.28                                                
  2 Alexander, Grace          19 Rollins                   NT    5:26.53    4  
      30.44   32.33   33.00   33.10   33.78   33.33   32.93   33.21
      33.21   31.20                                                
  3 Nilson, Jenny             20 Rollins                   NT    5:32.18    3  
      29.88   31.80   32.94   33.39   33.51   33.94   34.54   34.62
      34.25   33.31                                                
  4 Albanese, Lindsay         18 Saint Leo-FL              NT    5:40.99    2  
      31.74   33.82   34.07   34.74   35.30   34.93   35.11   34.32
      33.82   33.14                                                
  5 Earls, Sarah              20 Saint Leo-FL              NT    5:52.34    1  
      32.03   35.17   35.94   35.93   35.73   35.85   35.75   35.61
      35.32   35.01                                                
  6 Spiegel, Jessica          19 Rollins                   NT    5:57.45  
      32.20   35.48   35.71   35.46   36.33   36.35   36.52   36.90
      36.91   35.59                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cozzi, Michael            21 Saint Leo-FL              NT    4:53.91    9  
      25.68   27.75   28.60   29.52   29.97   30.35   30.63   30.77
      31.42   29.22                                                
  2 Mazur, Daniel             18 Rollins                   NT    5:00.81    4  
      25.82   28.42   29.65   30.46   30.80   31.17   31.16   31.42
      31.53   30.38                                                
  3 Danielson, Mark           19 Rollins                   NT    5:09.20    3  
      27.11   30.02   30.91   31.53   31.23   31.64   31.85   31.75
      31.98   31.18                                                
  4 Advena, Kieran            18 Saint Leo-FL              NT    5:17.51    2  
      27.20   30.98   31.51   32.22   32.58   32.72   32.67   32.68
      32.83   32.12                                                
  5 Morris, Sean              18 Saint Leo-FL              NT    5:40.06    1  
      29.48   32.51   33.72   34.19   34.69   35.28   35.20   35.49
      35.54   33.96                                                
  6 Pappalardo, Brandon       19 Rollins                   NT    5:56.01  
      30.87   35.20   37.21   36.95   37.15   36.52   36.56   37.37
      35.16   33.02                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stopzynska, Sandra        21 Saint Leo-FL              NT    2:29.38    9  
      33.99   37.62   38.96   38.81                                
  2 Marques, Kristy           19 Saint Leo-FL              NT    2:45.30    4  
      37.17   41.95   42.88   43.30                                
  3 Gentsch, Katie            19 Rollins                   NT    2:54.47    3  
      37.76   44.58   46.10   46.03                                
  4 Crane, Carsyn             19 Rollins                   NT    2:59.00    2  
      39.73   45.19   47.79   46.29                                
  5 Thompson, Sarah           19 Saint Leo-FL              NT    3:01.13    1  
      40.97   44.60   47.57   47.99                                
  6 Terr, Ashley              18 Rollins                   NT    3:05.71  
      40.12   47.73   49.63   48.23                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maddigan, Derek           22 Saint Leo-FL              NT    2:16.27    9  
      30.46   35.21   35.92   34.68                                
  2 Roycroft, Carl            20 Saint Leo-FL              NT    2:17.45    4  
      30.15   35.49   36.12   35.69                                
  3 Graham, Garrett           18 Rollins                   NT    2:24.89    3  
      31.71   35.21   37.48   40.49                                
  4 Johnson, Andrew           18 Rollins                   NT    2:28.34    2  
      31.81   36.99   39.11   40.43                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Leo University-FL  'A'                           NT    3:43.47   11  
       27.93    57.09    26.50    56.32    26.50    56.46    24.86    53.60
  2 Rollins College  'A'                                   NT    3:47.43    4  
     1) Lima, Leandra 21                2) Bianco, Christine 18           
     3) Sigaty, Samantha 20             4) Nilson, Jenny 20               
       27.36    56.65    27.26    57.20    26.21    56.92    26.79    56.66
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Leo University-FL  'A'                           NT    3:11.78   11  
       22.81    46.66    22.50    48.93    22.61    48.07    23.38    48.12
  2 Rollins College  'A'                                   NT    3:23.05    4  
     1) Burn, Nathan 19                 2) Mazur, Daniel 18               
     3) Barbee, Scott 18                4) Weinstein, Michael 20          
       24.18    49.91    24.62    52.19    23.71    50.29    24.04    50.66
  3 Saint Leo University-FL  'C'                           NT    3:30.75    2  
       24.69    50.80    24.32    51.83    24.79    52.47    25.90    55.65
  4 Saint Leo University-FL  'B'                           NT   x3:39.38  
       25.30    51.61    26.33    56.14    25.36    55.23    27.13    56.40
  5 Rollins College  'B'                                   NT    3:39.59  
     1) Danielson, Mark 19              2) Schumann, Ben 19               
     3) Pappalardo, Brandon 19          4) Simpson, Tim 21                
       25.24    52.11    26.20  1:01.38    24.03    54.74    21.79    51.36
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Saint Leo University                115   2. Rollins College                      87
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Saint Leo University                135   2. Rollins College                      68